Bratislava, 5. február 2019 – Farnosti, jednotlivci, rehole či Slovenský skauting. Do Medzinárodného dňa modlitieb a povedomia o obchodovaní s ľuďmi sa tento týždeň zapájajú veriaci po celom Slovensku. Celosvetovú iniciatívu začiatkom februára rozširuje u nás už piaty rok Slovenská katolícka charita. Modlitbou, reflexiou a osvetou sa SKCH snaží poukázať na to, že stále aktuálny fenomén otroctva, sa týka aj Slovenska.
Medzinárodný deň modlitby a povedomia o obchodovaní s ľuďmi slávia veriaci na celom svete 8. februára, v deň liturgickej spomienky na svätú Jozefínu Bakhitu, rehoľníčku a bývalú otrokyňu zo Sudánu. Práve v týždni sviatku černošskej svätice sa veriaci modlia za obete obchodovania s ľuďmi aj za ukončenie novodobého otroctva. Veriacich po celom svete k spoločnej modlitbe pozval a inšpiroval pápež František, spomína Anna Bartošová, právnička projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi SKCH. „Keď sme boli v roku 2014 vo Vatikáne na stretnutí mladých z celého sveta, ktorí sú aktívni v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi, prišiel nás tam osobne pozdraviť Svätý Otec a predstavil nám Deň modlitby za obete, ktorý sa mal prvýkrát konať na celom svete 8. februára 2015. Nám sa vtedy iniciatíva veľmi zapáčila. Jednak, nám to umožnilo bližšie spoznať svätú Jozefínu Bakhitu, dať ju tiež viac spoznať Slovákom, a popri množstve činností, úloh, náročnej práci s klientmi počas celého roka je tu deň, kedy sa zastavíme a sústredíme na to najpodstatnejšie. Na modlitbu spoločne s celým svetom.“
Svätý Otec si želal, aby sa modlitba za obete obchodovania rozšírila do všetkých farností, a za svoje si to vzal aj projekt STOP obchodovaniu s ľuďmi. Charita pripravila koncept a každý rok ponúka k zorganizovaniu vlastnej modlitby kdekoľvek na Slovensku aj materiály. Podľa Anny Bartošovej záujem vo farnostiach či spoločenstvách rastie. „Minulý rok sa zapojilo cez 30 farností, tento rok je to ešte viac, zapojili sa dokonca aj skauti, Bosé karmelitánky alebo aj jednotlivci, ktorí sa majú záujem modliť v rámci svojich rodín.“ Veriaci iniciujú spoločné modlitby a zamyslenia za vykorisťované slovenské ženy, mužov a deti tento rok napríklad v Trnave, Žiline, Zákamennom, Čiernom Balogu, Čimhovej, Prešove či Humennom.
Nútené práce, žobranie, domáce násilie, prostitúcia či nútené sobáše. Popri obchode so zbraňami dnes patrí obchodovanie s ľuďmi stále k najvýnosnejším a najrýchlejšie rastúcim biznisom na svete, trápi milióny ľudí a neobchádza ani Slovensko. „Našim klientom sa snažíme prinavrátiť slobodu a dôstojnosť, o ktorú boli násilne obratí vykorisťovateľmi a obchodníkmi u nás alebo neraz stovky kilometrov za hranicami našej krajiny,“ vysvetľuje na záver podstatu pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi na Slovensku, generálny sekretár SKCH Erich Hulman. Podľa projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi pribudne u nás každý rok 30 nových obetí. Spomínaná tridsiatka obetí zo Slovenska je pritom iba vrchol ľadovca. Novodobé otroctvo u nás ostáva stále závažným problémom.
Pozývame Vás:
7. 2. 2019 (štvrtok), TV Lux, 19:00 hod. – priamy prenos modlitby posvätného ruženca za obete obchodovania s ľuďmi, z Katedrály sv. Martina v Bratislave
8. 2. 2019 (piatok), Kostol sv. Štefana (kapucínsky kostol) v Bratislave, 19:00 hod. – sv. omša a modlitby za obete obchodovania s ľuďmi za účasti Slovenskej katolíckej charity
Viac zo života svätej Jozefíny Bakhity:
https://obchodsludmi.sk/sv-bakhita/
Texty a odporúčania k spoločným modlitbám za obete obchodovania:
sv. BAKHITA 2019 – Priebeh modlitby
Zoznam zapojených farností na Slovensku:
https://obchodsludmi.sk/zapojene-farnosti/
Viac o projekte STOP obchodovaniu s ľuďmi:
KONTAKT PRE MÉDIÁ:
Sylvia Hamadejová, oddelenie komunikácie a PR SKCH; 0904 040 561; hamadejova@charita.sk
Erich Hulman, generálny sekretár SKCH; 0918 378 025; generalny.sekretar(zavinac)charita.sk“>generalny.sekretar@charita.sk
Slovenská katolícka charita
Je najväčšia charitatívna organizácia na Slovensku, ktorá poskytuje sociálne, zdravotnícke a výchovno-vzdelávacie služby približne 23-tisíc ľuďom v núdzi ročne, bez ohľadu na rasu, národnosť, vierovyznanie a politické zmýšľanie nielen na Slovensku, ale aj vo svete.