Aktuality

Čo máme nové?

Modlitba 2024

pridal: charita | dátum: 30. januára 2024 | kategória: Aktuality

Milí priatelia sv. Bakhity,

opäť sa Vám prihovárame pri príležitosti nadchádzajúcej liturgickej spomienky na našu sv. Jozefínu Bakhitu, ktorá sa slávi 8.2.2024. Zároveň Vás pozývame pripojiť sa, podľa svojich možností, k spoločnej modlitbe za obete obchodovania s ľuďmi.

Bakhitu uniesli a predali do otroctva ako malé dieťa. V minulom roku bolo aj na Slovensku zachytených niekoľko vážnych prípadov vykorisťovania a zneužívania detí, pričom najmladšie malo 12 rokov. Mnoho ľudí si fenomén obchodovania s ľuďmi mylne spája výlučne s prostredím rómskych osád. Preverovanie podozrení však ukazuje, že deti sú obzvlášť zraniteľnou skupinou nezávisle od prostredia z ktorého pochádzajú. Dôsledkom sú rany na duši, ktoré sa nemusia zaceliť za celý život. 

Svätý Otec František vyhlásil 8. február za Medzinárodný deň modlitby a povedomia o obchodovaní s ľuďmi, čím zdôraznil nevyhnutnosť modlitby na podporu hoci aj tých najlepších ľudských iniciatív. A za uplynulých 10 rokov môžeme povedať, že obdobie prípravy slávenia spomienky na našu drahú patrónku, je zázračné a naplnené Božou milosťou. Premieňa nás aj našich klientov, zranených skúsenosťou novodobého otroctva.

Preto túžime priblížiť sv. Bakhitu čo najviac ľuďom a rozšíriť modlitbu za obete do všetkých miest a regiónov. Budeme radi a vďační ak sa k nám pridáte (kedykoľvek v týždni okolo 8.2.), prípadne zapojíte aj ďalších.

  • Týmto vás teda srdečne pozývame pripojiť sa k modlitbe Deviatnika k sv. Bakhite, ktorý sa bude vysielať na Rádiu Lumen v dňoch od 30.1. do 7.2.2024, a to každý deň po skončení večernej sv. omše o 18 hod.
  • Modlitbové pásmo za obete obchodovania s ľuďmi zaznie dňa 8.2.2023 o 20:00 hod. vo vysielaní rádia Lumen.
  • Materiál k tohtoročnej modlitbe sme pripravili najmä pre deti, nájdete ho na konci článku

V prípade vášho záujmu, ak nám napíšete obratom na náš email, radi vám zašleme na vašu adresu:

  • Modlitebné obrázky sv. Bakhity
  • Brožúrku s novénou k sv. Bakhite z vydavateľstva ZAEX (www.modlitba.sk)
  • Obraz sv. Bakhity (43x33cm)

Ďalšie tipy k téme:

  • O ceste sv. Bakhity ´z otroctva k slobode´ si môžete prečítať tu. Článok s fotografiami priamo z miesta, kde sv. Bakhita prežila vyše 40 rokov svojho rehoľného pôsobenia, nájdete ak kliknete na Púť k sv. Bakhite 
  • Ivan je krátky film so svedectvom jedného z našich klientov, ktorý získal ocenenie ako „Najlepší medzinárodný film o novodobom otroctve“ na Unchosen Modern Slavery Short Film Competition v roku 2017 vo Veľkej Británii.

Ďakujeme, že sa s nami v modlitbe spájate a tešíme sa na vašu spätnú väzbu.

S pozdravom,

Tím OSĽ