Modlitba 2023

Pozývame k modlitbe za obete obchodovania

8.2.2023 sa už po 9-ty krát spojíme s celým svetom v modlitbe za obete obchodovania s ľuďmi a budeme prosiť aj konkrétne za uzdravenie našich klientov, ktorí prešli útrapami niektorej z foriem novodobého otroctva

Sv. Otec František vyhlásil 8. február za Medzinárodný deň modlitby a povedomia o obchodovaní s ľuďmi, aby nám pripomenul, že obete obchodovania potrebujú okrem najrôznejších iniciatív pomoci predovšetkým naše modlitby. Vybral práve tento deň, keďže je dňom liturgickej spomienky na sv. Jozefínu Bakhitu, otrokyňu zo Sudánu, ktorá sa stala univerzálnou patrónkou všetkých tých, ktorí trpia zločinom obchodovania s ľuďmi.

Rádio LUMEN bude vysielať:

  • Novénu (Deviatnik) k sv. Bakhite v dňoch od 30.1. do 7.2.2023, každý deň po skončení večernej sv. omše o 18 hod.
  • Modlitbové pásmo za obete obchodovania s ľuďmi dňa 8.2.2023 o 21:00 hod.

Inšpirácie, linky a ďalšie informácie

  • Inšpirácie k tohtoročnej modlitbe si môžete stiahnuť tu
  • O ceste sv. Bakhity z otroctva k slobode si môžete prečítať tu
  • Ak vás zaujíma, kde a ako prežila vyše 40 rokov svojho rehoľného pôsobenia, ponúkame tiež článok Púť k sv. Bakhite s fotografiami miesta, kde žila.
  • Ak by ste chceli svoju modlitbu doplniť o filmový zážitok, ponúkame link na zhliadnutie filmu o sv. Bakhite z r. 2009. 
  • Medzi klientov – obete obchodovania, za ktorých sa modlíme, patrí aj Ivan. Jeho svedectvo si môžete pozrieť v krátkom filme, ktorý získal ocenenie „Najlepší medzinárodný film o novodobom otroctve“ na Unchosen Modern Slavery Short Film Competition v roku 2017 vo Veľkej Británii.
  • Fragmenty z dokumentov pápežov k téme obchodovania s ľuďmi si môžete prečítať tu

Obchodovanie s ľuďmi redukuje človeka na objekt pre vykorisťovanie, čiže na objekt, ktorý sa má využiť na dosiahnutie zisku. Obchodovanie s ľuďmi zbavuje osobu svojej ľudskej dôstojnosti. Je to proces, pri ktorom sú ľudia najčastejšie lákaní falošnými vyhliadkami na lepšiu budúcnosť, najímaní, premiestňovaní a napokon nútení pracovať a žiť vo vykorisťovateľských podmienkach. Obete môžu byť donútené k prostitúcii, uzavretiu manželstva, k žobraniu či práci v rôznych odvetviach.
Obetiam tohto závažného trestného činu poskytujeme komplexnú starostlivosť od roku 2008 v rámci projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi.