Aktuality

Čo máme nové?

Tento rok sa opäť spojíme s celým svetom v modlitbe za obete obchodovania s ľuďmi

pridal: charita | dátum: 5. februára 2016 | kategória: Aktuality

Slovenská katolícka charita („SKCH“) pozýva na modlitbové stretnutie pri príležitosti Medzinárodného dňa modlitby a povedomia o problematike obchodovania s ľuďmi, ktoré sa uskutoční v bratislavskom kostole Sv. Štefana (Kapucínsky kostol) v pondelok 8. februára 2016 o 20.00 hod.

Medzinárodný deň modlitby a povedomia o obchodovaní s ľuďmi vyhlásil Svätý Otec František na 8. februára a tento rok sa bude druhýkrát  sláviť v diecézach a farnostiach na celom svete. Svätý Otec František už viackrát verejne označil „obchodovanie s ľuďmi za zločin proti ľudskosti.“ V tejto súvislosti tiež uviedol: „Je hanbou, že s ľuďmi sa zaobchádza ako s objektmi. Sú podvádzaní, znásilňovaní, fyzicky a psychicky napádaní, často ich predávajú aj niekoľkokrát na rôzne účely a nakoniec ich zavraždia, alebo v iných prípadoch končia odhodení, alebo v úplnej opustenosti.“

Primárnym cieľom Medzinárodného dňa je priniesť väčšie povedomie o fenoméne novodobého otroctva a počas modlitby uvažovať nad aktuálnou situáciou vo svete. Deň 8. február bol vybraný zámerne, pretože je dňom liturgickej spomienky na Svätú Jozefínu Bakhitu zo Sudánu, ktorú ako 9-ročnú uniesli a predali do otroctva. Po vyslobodení vstúpila k sestrám Kanosiánkam, a zasvätila zvyšok svojho života pomoci chudobným a trpiacim.

SKCH realizuje Program podpory a pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi od roku 2008 s finančnou podporou Ministerstva vnútra SR. Obetiam otroctva sa snaží pomôcť vo fyzickej i psychickej rehabilitácii a v začlenení sa do spoločnosti. „Aj dnes do našich uší prenikajú príbehy bolesti a utrpenia, ako je ten o Svätej Bakhite. My sa však niekedy staviame ľahostajne voči osudu chudobných, zatvárame svoje dvere pred ľuďmi na okraji spoločnosti, a niekedy odmietame čo i len pohľad na nich. Tak ako my aj oni túžia po pokojnom a dôstojnom živote, živote v hojnosti. V tento deň sme všetci vyzvaní zamyslieť sa nad tragickou realitou, kde milióny našich bratov a sestier sú vykorisťovaní a obchodovaní,“ hovorí Anna Bartošová, koordinátorka projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi, SKCH.