Aktuality

Čo máme nové?

Spomienka na Arpáda

pridal: charita | dátum: 2. novembra 2018 | kategória: Príbehy

Po príchode z Anglicka

Arpádov príbeh 

Arpád žil ako bezdomovec, s rodinou mal problematický vzťah poznačený viacerými fyzickými napadnutiami z ich strany. Bol negramotný, s poruchou sluchu a ďalšími postihnutiami, mal problémy s porozumením, ak komunikoval, iba maďarsky. Jeho zraniteľné postavenie zneužil známy, ktorý začal preberať jeho invalidný dôchodok. Brat tohto „úžerníka“ naverboval Arpáda na prácu v zahraničí, bolo mu sľúbené ubytovanie a dobrá pláca. Vzali ho autom do Anglicka, kde mal vykonávať pomocné stavebné práce.

Nevedel ani v akom meste pracoval, namiesto mzdy dostával len tabak.

Býval v nevyhovujúcich podmienkach, nemal peniaze ani jedlo. Keď odcudzil jedlo v supermarkete, zadržala ho polícia a pri vypočutí ho identifikovali ako obeť obchodovania. Bol zaradený do Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi MVSR a v našej starostlivosti bol od októbra 2015 do júna 2016. Bližšie informácie sa zisťovali veľmi ťažko  s ohľadom na komunikačnú bariéru, no najmä Arpád sa obával hovoriť zo strachu, že by ho mohol nájsť „úžerník“, ktorý poberal jeho dôchodok. Tento úžerníkov „príjem“ založený na podvode sa nám podarilo zastaviť.

Arpádov návrat

V charitnom zariadení

Našou úlohou je postarať sa o klientov Programu tak aby to najlepšie zodpovedalo ich potrebám a možnostiam. V Arpádovom prípade sme zvolili zariadenie, ktoré prevázdkuje Košická arcidiecézna charita. Arpád sa tam adaptoval veľmi dobre, zvykol si.

Vybavili mu načúvací prístroj, pri čom až plakal, tak sa tešil, že počul. Dokonca tancoval na zábavách.

Chodil v zariadení k psychiatrovi a pravidelne bral lieky. Sťažoval sa však na bolesti v bruchu. V jeden deň mu prišlo náhle zle, vzali ho do nemocnice a na druhý deň umrel. Po jeho smrti sa pracovníkom charity podarilo nájsť jeho brata, ktorý ich navštívil v zariadení. Charita mu pomohla zabezpečiť pohreb.

Arpád zomrel ako 52-ročný, je pochovaný vo svojej rodnej dedine.