Aktuality

Čo máme nové?

Sobášna mafia v Košiciach: Slovenke sľúbili prácu, musela si vziať Inda

pridal: charita | dátum: 11. júla 2017 | kategória: Aktuality

V Korzári vyšiel text o prípade Slovenky, ktorú proti jej vôli vydali za neznámeho muža z Indie. Košická sobášna mafia stojí pred súdom za ďalší skutok.

Sme radi, že pani Alžbete môžeme v rámci Slovenskej katolíckej charity poskytovať právnu pomoc.

„Dvaja muži sľubovali žene v zlej sociálnej situácii prácu v zahraničí, tam sa potom musela vydať za občana z mimo Európskej únie,“ píše v slovenskom regionálnom denníku Korzár autor Róbert Bejda.

„Okresný súd Košice I sa v utorok po prvý raz zaoberal novým prípadom zločinu obchodovania s ľuďmi.

Obvineniu z jeho spáchania čelil Košičan František M. (56) a Milan M. (44) z Vyšnej Myšle, prechodne prihlásený v meste Denze v Belgicku. Keďže obaja sú vo väzbe v podobnej trestnej veci, na pojednávanie ich priviedla eskorta.

Obaja muži čelia obvineniu, že v decembri 2012 previezli v tom čase 28-ročnú Košičanku Alžbetu do Belgicka. Pred cestou jej sľúbili vybavenie finančne výhodného zamestnania. V skutočnosti využili zlú sociálnu a finančnú situáciu, v ktorej sa nachádzala.

V Belgicku najprv Alžbetu s použitím fyzického násilia nútili vydať sa za neznámeho muža. Keď to odmietala, odviezli ju k Milanovej známej, ktorá prevádzkovala obchod v meste Evergen a kde si ju chodili obzerať potencionálni manželia. Keďže si Košičanku za týždeň nikto nevybral, Milan ju odviezol do Nemecka a odovzdal osobe menom Tony.

Ten Alžbetu opätovne nútil do sobáša a keď napokon nátlaku podľahla, odviezol ju do Dánskeho kráľovstva. Tam sa vo februári 2013 vydala za štátneho príslušníka Indickej republiky Mandeepa Singha (29). Tomu bol potom na základe sobášneho listu udelený pobyt v Rakúsku.

Milan v prípravnom konaní vinu poprel. Sama Alžbeta ho požiadala o vybavenie nejakej práce v zahraničí. Vzal ju teda do Belgicka, kde sa mala za 300 eur mesačne starať o jeho deti. Milanovej manželke sa však Košičanka nepáčila, preto jej hľadal nové zamestnanie.

Žiadne nenašiel, odovzdal ju preto známemu a ten ju vzal do Rakúska. Milan sa viac o Alžbetu nestaral, no neskôr ju vo Viedni stretol s nejakým Indom. Povedala mu vraj, že sa má dobre. Milan dodal, že Košičanku žiadnym spôsobom neoklamal, neublížil jej a sobášom nenútil. A nič na nej nezarobil.

František vypovedať odmietol, no so žalovaným skutkom vraj nemá nič spoločné. Alžbetu však pozná.

Košičanka na polícii podrobne opísala svoju púť z Košíc až po sobáš v Dánsku. Milan jej najprv sľúbil zohnať prácu v zahraničí, no spolu s inou Slovenskou menom Klára robili v jeho dome slúžku. Potom obe vozili do nejakého obchodu, kde sa na ne chodili pozerať muži v turbanoch. Vydať sa odmietala, no Milan jej pohrozil takou bitkou, že sa už na Slovensko nevráti.

Jeden z „Indiánov“, ako ich Alžbeta nazvala, si vybral Kláru, no ju nikto. Preto ju Milan dal Tonymu a ten ju odviezol do Rakúska, kde mal pre ňu muža. Hoci sa vydať stále odmietala, napokon hrozbám podľahla. Sobáš vraj prebehol rýchlo, bez svedkov, sobášili sa tam aj ďalší ľudia, nevesty rozprávali po slovensky.

Alžbeta dodala, že v Rakúsku ju manžel držal nasilu a keď sa chcela vrátiť na Slovensko za svojimi deťmi, tak ju zbil. Až keď si vybavil trvalý pobyt, kúpil jej lístok na autobus s podmienkou, že do 10 dní sa vráti. Keďže sa nevrátila, „Indián“ ju prišiel hľadať a momentálne nie sú v kontakte.


Autor: Róbert Bejda

V utorok na súde odmietol vypovedať Milan aj František, obaja však prehlásili, že sú nevinní. Pojednávanie bolo odročené na september, kedy bude vypočutá poškodená Alžbeta.

Mimochodom, obaja muži boli začiatkom júna okresným súdom uznaní vinnými za podobnú trestnú činnosť. Keďže sa voči siedmim rokom väzenia odvolali, prípad má na stole krajský súd.“