24. 4. 2020 SI PRIPOMÍNAME SIEDME VÝROČIE PÁDU TEXTILNEJ FABRIKY RANA PLAZA V BANGLADÉŠI
Pred siedmymi rokmi došlo k pádu osemposchodovej odevnej fabriky Rana Plaza v Bangladéši, pri ktorom zomrelo až 1 127 ľudí a ďalších asi 2 500 bolo zranených. K zrúteniu budovy prispeli tri nelegálne postavené poschodia, v ktorých boli umiestnené elektrické generátory, nekvalitné stavebné materiály, ako aj vibrácie z týchto generátorov a tisícov šijacích strojov. Tragické je, už v predvečer zrútenia boli pozorované praskliny, no inšpektormi nariadené uzavretie budovy poslúchli len banky. Majitelia tovární nahnali svojich zamestnancov do práce, čo sa im stalo osudným.
Pozornosť Európy sa po tragickej udalosti upriamila na zlé pracovné podmienky v manufaktúrach textilného priemyslu rozvojových krajín, z ktorých pochádza väčšina textílií najväčších odevných značiek. Spotrebiteľská túžba kupovať veľa za málo, objednávka západných predajcov a korupcia v krajine vedú k nerešpektovaniu práv pracovníkov, ktorí čelia vykorisťovaniu a sú nútení pracovať za nedostačujúcu mzdu v nebezpečných podmienkach až 16 hodín denne.
„Kým nadprodukciou a materiálnym odpadom platí cenu životné prostredie, nenásytnosťou a bezohľadnosťou mocných platia cenu bezbranní.“
– hovorí Pápež František vo svojej Encyklike „Laudato Si“, v ktorej sa venuje sociálno- ekologickej zodpovednosti v rámci „starostlivosti o náš spoločný domov“
V reakcii na nešťastie globálneho rozmeru vznikla iniciatíva Fashion Revolution žiadajúca transparentnosť odevného priemyslu a iniciatíva #whomademyclothes, ktorá zdôrazňuje dôležitosť informácie, kto, kde a za akých podmienok vyrába naše oblečenie.
Zamysleli ste sa niekedy, ako je možné, že tričko, ktoré bolo vyrobené tisícky kilometrov ďaleko, ste si mohli kúpiť za 15 €?
A hoci vďaka aktivistom stále trvá tlak na etické správanie textilných značiek a celý dodávateľský reťazec, ľudskoprávna organizácie Human Rights Watch (HRW) stále eviduje sústavný tlak módnych spoločností na bangladéšskych dodávateľov, aby držali ceny nízko a oblečenie vyrábali stále rýchlejšie. Výsledkom je znižovanie nákladov na bezpečnosť a na mzdy a zneužívanie zamestnancov.
text: Monika Čopíková / foto: AP Photo, www.fashionrevolution.org