Aktuality

Čo máme nové?

Nenechaj sa odviesť !!!

pridal: charita | dátum: 20. marca 2019 | kategória: Aktuality

Londýnsky červený double-decker parkoval na košickej Hlavnej ulici! Na vlastné oči ho mali možnosť vidieť miestni a návštevníci Košíc v stredu 13. 3. 2019 v rámci podujatia na zvyšovanie povedomia o obchodovaní s ľuďmi. Akciu realizovalo Britské veľvyslanectvo na Slovensku spolu s odborom prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR, National Crime Agency, Gangmasters and Labour Abuse Authority, Slovenskou katolíckou charitou a Mestom Košice.

Osvetovú činnosť v tejto oblasti podporuje veľvyslanectvo Veľkej Británie v SR, keďže Slováci sa stávajú obeťami zneužívania a vykorisťovania najmä v tejto západnej krajine.

Na východ Slovenska sme prišli preto, že obete pochádzajú často z tohto regiónu, osobitne z rómskych komunít, ktoré sa viac zraniteľné pri tomto fenoméne. Hlavným cieľom je zvýšiť povedomie, aby sa ľudia nestali obeťami obchodníkov s ľuďmi,“ povedala Kimberly Gillinghamová z britského veľvyslanectva.

Program pozostával z troch samostatných častí pre rôzne typy publika. Začínal tlačovou konferenciou pre zástupcov médií, na ktorej sa novinárom prihovorila zástupkyňa veľvyslanca Kimberly Gillingham, riaditeľ odboru prevencie kriminality Jozef Halcin a Jana Verdura zo Slovenskej katolíckej charity, projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi.

Bezprostredne po tlačovej konferencii v hoteli nasledoval Seminár o problematike obchodovania s ľuďmi pre pozvaných odborných pracovníkov z radov mestskej polície, neziskových organizácií či sociálnej práce. Okrem zástupcov z odboru prevencie kriminality a Slovenskej katolíckej charity tu so svojou prezentáciou vystúpila aj pracovníčka z Gangmasters and Labour Abuse Authority. Táto britská agentúra vyšetruje na trhu práce moderné otroctvo a vykorisťovanie.

dolné podlažie

Paralelne počas programu v hoteli od 10:00 hod. priamo v autobuse prebiehali interaktívne prezentácie pre študentov stredných škôl. Na jeho prízemí sa mladým ľuďom premietali krátke filmy o tomto fenoméne a následne sa s nimi rozprávala kolegyňa z odboru prevencie kriminality a dopĺňala ju vyšetrovateľka britskej pohraničnej polície. Druhej polovici študentov sa na podlaží venovali formou workshopu zástupcovia Slovenskej katolíckej charity a následne si skupiny navzájom vymenili. V autobuse boli pre študentov a ich pedagógov k dispozícii brožúry a predmety, ktoré im majú pripomínať, čo všetko treba vedieť predtým, ako odídu do zahraničia. Po školách bol autobus sprístupnený aj pre verejnosť.