Aktuality

Čo máme nové?

Keď spolupráca funguje, darí sa ľuďom pomáhať kvalitnejšie

pridal: charita | dátum: 31. augusta 2017 | kategória: Aktuality

Vo štvrtok sme prevzali mladého muža z Ukrajiny, ktorého sme identifikovali ako obeť obchodovania s ľuďmi. Dnes cestuje domov, do bezpečia. Podarilo sa to najmä vďaka výbornej spolupráci všetkých zúčastnených.

Keď spolupráca funguje, dokážeme ľuďom spríjemniť aspoň odchod, keď už sa príchod a pobyt na Slovensko stali pre nich nočnou morou. Asistovaný dobrovoľný návrat do krajiny pôvodu bol zabezpečený za menej ako 24 hodín.

Chvályhodná efektivita

V rámci približne pol hodiny prebehla výmena dôležitých informácií medzi políciou, Národnou jednotkou boja proti nelegálnej migrácii a obchodovaniu s ľuďmi, Slovenskou katolíckou charitou, IOM, konzulkou z Veľvyslanectva Ukrajiny na Slovensku a Informačného centra Ministerstva vnútra SR.

Celú situáciu uzatvoril dobrovoľník Taras, ktorý pomohol s tlmočením, nakoľko pán nerozumie slovensky.

V piatok bolo na veľvyslanectve dohodnuté stretnutie. V krátkom čase bol klientovi vydaný Certificate for Return to Ukraine (Náhradný cestovný doklad), na podnet konzulky mu veľvyslanec odpustil poplatok 35 eur.

Ako oddelenie nás konzulka pozvala na návštevu, kde predstavíme Program pomoci pre obete a dohodneme spoluprácu pre budúcnosť.

Utiekli viacerí

Tento prípad nie je ojedinelý. Pán V. je prvý, ktorý nabral odvahu a podal trestné oznámenie na polícii. Okrem neho bolo v slovenskom hoteli vykorisťovaných minimálne päť ďalších Ukrajincov, ktorí z neho utiekli bez pasu a peňazí.

Vyhrážky a zastrašovanie spôsobilo, že cudzinci nechceli ísť na políciu, ale chceli len čo najskôr odcestovať domov. Vrátiť sa do svojej krajiny im pomohol konzulát.