Aktuality

Čo máme nové?

Do 12-tich hodín v bezpečí

pridal: charita | dátum: 15. augusta 2019 | kategória: Aktuality

Dvetisíc kilometrov od domova, väznená v byte mužom, ktorý ju mal nútiť k sobášu. Dôvod? Chcel ostať v Európskej únii. Nedávny medializovaný prípad zneužitej Slovenky je výkričníkom aj pre ostatných obyvateľov Slovenska.

Do zahraničia sa rozhodla vycestovať kvôli práci. Nakoniec jej život závisel od muža, ktorému uverila, že spoločne odchádzajú zo Slovenska za lepším zárobkom. Po vyše 20-tich dňoch sa žene vďaka slovenskej aj regionálnej polícii podarilo vyslobodiť z bytu, kde ju muž nedobrovoľne držal. Slovenka je dnes už v bezpečí na Slovensku. Návrat ženy, potenciálnej obete obchodovania s ľuďmi, do našej krajiny realizovala Slovenská katolícka charita v rámci služby asistovaných dobrovoľných návratov, ktorú realizuje pre Ministerstvo vnútra SR.

„Po telefonáte od slovenskej konzulky bolo potrebné reagovať veľmi rýchlo nakoľko zahraničná pomáhajúca organizácia, kde sa Slovenka zdržiavala, jej už dlhšie pomôcť nemohla a pani sa sama chcela vrátiť čím skôr do bezpečia.“

Ženu sa nám podarilo najmä vďaka ústretovosti konzulky a lokálneho policajta dostať domov na Slovensko približne do 12-tich hodín od prvého telefonátu so slovenskou ambasádou. Bolo potrebné získať čo najviac informácií k prípadu, vyhodnotiť celkový stav ženy, riziká a potreby spojené s jej návratom na SR, zakúpiť jej letenku a zabezpečiť jej presun z miesta pobytu na letisko. Keď si predstavíte, že toto všetko robíte na diaľku a vašou úlohou je dopraviť osobu bezpečne domov, je potrebná vysoká nasadenosť všetkých zúčastnených strán.“ vysvetľuje Jana Verdura projektová manažérka STOP obchodovaniu s ľuďmi.

Aj tento prípad je dôkazom toho, že Novodobé otroctvo je stále reálne. Pri príležitosti Svetového dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi (30.7.) a zvlášť v letných mesiacoch upozorňujeme, aby boli Slováci pred vycestovaním za prácou do zahraničia obozretní. Podrobnejšie informácie a rady pred vycestovaním je možné nájsť tu, obrátiť sa dá aj na bezplatnú Národnú linku pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi (0800 800 818), ktorú SKCH prevádzkuje v pracovné dni od 8:00 hod. do 20:00 hod. Základom dobrej prípravy je preveriť si agentúru aj známeho, ktorý prácu ponúka; podpisovať len zmluvu, ktorej človek rozumie a za žiadnych okolností nikomu nedávať svoj občiansky preukaz alebo pas a to ani v prípade, že zamestnávateľ chce vybaviť nejaké formality.

Hlavnými partnermi Národnej linky pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi (0800 800 818) sú Ministerstvo vnútra SR a Slovak Telekom, a.s.