Aktuality

Čo máme nové?

Sociálna práca s obeťami obchodovania s ľuďmi: Kľúč k úspešnej reintegrácii do spoločnosti

pridal: charita | dátum: 27. marca 2025 | kategória: Aktuality

Stručné zamyslenie sa ohľadom dôležitosti sociálnej práce pri príležitosti jeho svetového dňa, ktorý si pripomíname každoročne 20. marca

Obchodovanie s ľuďmi je jedným z najzávažnejších porušení ľudských práv v súčasnom svete. Obeťami sa často stávajú zraniteľné osoby, ktoré sú vystavené fyzickému a psychickému násiliu, sexuálnemu vykorisťovaniu, nútenej práci alebo iným formám zneužívania. Pre tieto osoby predstavuje návrat do bežného života obrovskú výzvu, pričom práve sociálna práca zohráva v tomto procese zásadnú úlohu. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, ako môže sociálna práca na to vplývať a čo všetko riešia sociálni pracovníci s klientmi v našom Programe podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi.

Výzvy a potreby obetí obchodovania s ľuďmi

Obete obchodovania s ľuďmi často čelia fyzickým a psychickým následkom, ako sú posttraumatická stresová porucha (PTSD), depresia, úzkosť a pocity hanby, či rôzne zdravotné problémy v dôsledku fyzického násilia a zanedbania starostlivosti, nedostatok sociálnych väzieb a podpora zo strany rodiny či priateľov. Práve pri spracovaní týchto traumatizujúcich zážitkov a ťažších životných situácií vie byť práca našich sociálnych pracovníkov nedoceniteľným nástrojom na navrátenie doslova chute do života obetiam obchodovania. 

Úloha sociálnej práce v procese reintegrácie

Sociálna práca sa zameriava na podporu obetí prostredníctvom veľmi komplexných a hlavne cielených intervencií.

Prvým krokom je, že sa sociálni pracovníci snažia o zabezpečenie fyzickej a psychickej pohody obete. To zahŕňa často poskytnutie utajeného ubytovania, základnú zdravotnú starostlivosť a taktiež podporu pri využití psychologickej pomoci. Naši kolegovia klientom pomáhajú pochopiť ich situáciu a postupne spracovať traumatické zážitky.

Obete obchodovania s ľuďmi často potrebujú dlhodobú psychologickú podporu. Sociálni pracovníci preto spolupracujú so psychológmi a terapeutmi, aby pomohli obetiam zvládať traumu, budovať sebavedomie a vyrovnať sa s pocitmi viny a hanby.

Mnohé obete obchodovania s ľuďmi taktiež potrebujú podporu pri riešení úradných záležitostí, pričom sociálni pracovníci zabezpečujú kontakt s úradmi a sprevádzajú ich pri návšteve úradov.

Reintegrácia do spoločnosti si často vyžaduje aj zlepšenie vzdelania a pracovných zručností. Sociálni pracovníci pomáhajú obetiam identifikovať vhodné vzdelávacie programy a odborné kurzy, aby si zvýšili svoje šance na nájdenie zamestnania. 

Obete obchodovania okrem toho často trpia izoláciou a nedostatkom sociálnych kontaktov. Sociálni pracovníci preto organizujú aj podujatia, či dobrovoľnícke aktivity, ktoré im pomáhajú nadviazať nové vzťahy a získať pocit začlenenia sa do kolektívu.

Význam dlhodobej podpory

Proces reintegrácie je dlhodobý a vyžaduje si neustálu podporu. Naši sociálni pracovníci sa preto snažia, aby sa ich činnosť neobmedzila len na krátkodobé riešenia, ale aby bola zameraná na budovanie dlhodobých zručností a sociálnych väzieb. Trvalá podpora v oblasti bývania, zamestnania, duševného zdravia a sociálneho začlenenia je kľúčom k úspešnej integrácii.

Sociálna práca s obeťami obchodovania s ľuďmi je náročná, ale mimoriadne dôležitá úloha. Pomoc pri návrate do bežného života si vyžaduje individuálny prístup, trpezlivosť a komplexnú podporu. Preto naša vďaka patrí sociálnym pracovníkom v našom projekte, ale aj všetkým tým, ktorí si vybrali toto poslanie, aby pomáhali druhým. Nesmierne si to vážime a ďakujeme.