V nedeľné poobedie 22. augusta sme otvorili brány charitnej záhrady pod hradbami mesta a vítali hostí na podujatí Móda a/ako Obchod. Záhrada sa na pár hodín stala predvádzacím mólom aj miestom diskusie a oddychu pre širokú verejnosť.
Podujatie zorganizoval tím projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi. „Globálny rozmer obchodovania s ľuďmi a vykorisťovanie pracovníkov v textilnom priemysle sa týka každého z nás tým, čo si kupujeme a nosíme. Preto je potrebné šíriť osvetu aj o tejto téme a dá sa to robiť inšpiratívnym aj zábavným spôsobom.“
Vo vynovenej záhrade plnej kvetov a letného slnka čakali na návštevníkov originálne kúsky darovaného oblečenia, obuvi a doplnkov, ktoré ste mohli získať za symbolickú sumu. Tým sme poukázali na to, že aj oblečenie z druhej ruky má svoju hodnotu. Vynovenie šatníka nemusí stáť planétu žiadnu cenu, ak využijeme to, čo už máme na dosah.
Pod hradbami Starého mesta sa v nedeľu otvoril čarovný priestor charitnej záhrady.
V podobnej myšlienke sa niesol celý program podujatia vrátane módnej prehliadky. Náladu pozdvihla starostlivo vyberaná hudba, netradičné, kreatívne modely, aj tanečné kreácie modeliek a modelov, ktorí ich predviedli za rytmického potlesku obecenstva. Práve vďaka ich prevediu sa aj následná benefičná dražba stretla s úspechom, aký sme nečakali. Trinásť modelov vyskladaných z originálnych kúskov vyniesli rovných 300 € do zbierky pre deti.
Netradičná módna prehliadka predstavila 13 modelov kreatívnym spôsobom.
Dôležitým bodom podujatia bola diskusia s inšpiratívnymi hosťami o sociálnom podnikaní, zodpovednom nakupovaní aj o tom, ako darovať krajší život sebe navzájom a planéte. Vypočuť ste si mohli Tomáša Horvátha, nášho bývalého kolegu a spoluzakladateľa značky sobi.eco, aktivistu Igora Hanečáka z platformy Recyklátor a Katku Peterovú alias La Floritu, slow fashion blogerku, ktorá je členkou tímu Fashion Revolution na Slovensku.
Diskusia s inšpiratívnymi hosťami
Už dnes môžeme urobiť veľa preto, aby sa nám žilo lepšie. Naše (spotrebiteľské) správanie však ovplyvňuje aj ľudí tisíce kilometrov od nás, ktorí oblečenie – a množstvo ďalších tovarov – vyrábajú. Často to prebieha v nedôstojných a vykorisťujúcich pracovných podmienkach, ktoré sú jednou z novodobých foriem otroctva a vedú k poškodeniu ich zdravia aj k znečisteniu životného prostredia.
Ako spotrebiteľ však máme moc podporovať, čo považujeme za zmysluplné a tak inšpirovať aj ostatných. Ako znie jeden zo sloganov Igora Hanečáka, ktorý nám rozvinul počas diskusie: “čo podporuješ, to rastie”. A napokon, aby sme dosiahli efektívnu zmenu, “nepresviedčajme, ale inšpirujme”.
Workshop pritiahol k tvorbe aj detských účastníkov.
Výsledkom podujatia je vyzbieraných presne 1 552,74 eur a 500 forintov, za ktoré srdečne ďakujeme. Použité budú na charitný program Sociálneho štipendia pre deti zo sociálne slabších rodín a deti v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany. Charita z nich zaplatí krúžky, doučovanie či školské výlety pre talentované a usilovné deti a tým podporí ich nadanie a šance na budúcnosť.
Kompletnú fotogalériu z podujatia nájdete TU: