PRÍBEHY

Radka študovala na hotelovej akadémii. Škola im umožňovala výmenné pobyty v reštauráciách a hoteloch na Sicílii, Cypre a v Grécku. Radka sa zúčastnila výmenného pobytu na Cypre a túžila sa tam vrátiť aj po skončení školy. Potrebovala peniaze, lebo žila len s mamou, ktorá už bola na dôchodku. Po skončení štúdia sa jej podarilo cez internet nájsť agentúru, ktorá jej vybavila na Cypre prácu v hotelovej reštaurácii. S prácou čašníčky bola veľmi spokojná, pravidelne posielala peniaze domov mame a taktiež ju často informovala o tom, ako sa jej dobre darí. Obsluhovala vždy s úsmevom, sršala dobrou náladou a hosťom hotela bola sympatická. Radka zapôsobila aj na majiteľovho kamaráta, ktorý vlastnil okrem hotela aj nočný klub. Niekoľkokrát pozval Radku na kávu a zblížil sa s ňou natoľko, že sa do neho Radka zamilovala. Navrhol jej lepšie platenú prácu a lepšie podmienky vo svojom hoteli. Radka zavolala mame a oznámila jej skutočnosť, že ide pracovať do iného hotela vďaka mužovi, ktorého stretla. Po pár týždňoch tento muž Radke oznámil, že bude pracovať ako prostitútka v jeho nočnom klube. Keď Radka odmietla, nasledovali bitky, znásilnenie a vyhrážky, až kým sa nepodvolila. Muž jej zobral telefón, doklady a zakázal jej opúšťať izbu. Radka sa odvtedy nikdy viac neozvala, akoby sa po nej zľahla zem.



Toan bola nezamestnaná a žila vo Vietname. Jedného dňa sa zoznámila s pracovníkom personálnej agentúry v Hanoi, ktorý jej sľúbil prácu v továrni v Českej republike. Keďže vedela, že veľa Vietnamcov si v Čechách dobre zarobilo, dlho neváhala a pristúpila na výhodnú pracovnú ponuku. Do Prahy letela lietadlom spolu s niekoľkými ďalšími ženami. Hneď po príchode ich rozdelili a odviezli do rôznych regiónov v rámci Česka. Toan bolo povedané, že bude musieť pracovať ako prostitútka, aby splatila svoju letenku. Keď odmietla, znásilňovali ju kým nesúhlasila. Niekoľko nasledujúcich mesiacov musela mať sex s veľkým množstvom mužov, sedem dní v týždni. Po čase sa zamilovala do jedného zo svojich pravidelných klientov, Hionga. Sľúbil jej, že jej pomôže utiecť a vezme si ju za ženu. Prepašoval ju do Anglicka a niekoľko týždňov ju nechal veriť, že sú šťastne zamilovaná dvojica. Raz cez víkend jej navrhol výlet na vidiek. Neďaleko Birminghamu ju predal na prácu na marihuanovej farme. Pod hrozbou násilia musela polievať rastliny a mala zákaz vychádzať von. Práca pri umelom svetle a v zlom ovzduší na nej zanechala trvalé následky. Po niekoľkých mesiacoch prišla na farmu policajná razia a Toan zachránili.



Príbeh z rómskej osady: „Minulý rok k nám do osady prišiel na čiernom Audi s anglickou ŠPZ Róm a nejaký Pakistanec. Zastavili pred mojím domom a pýtali sa, či si ľudia nechcú zarobiť nejaké peniaze. Vysvetľovali, že potrebujú zohnať ženy na prácu do Anglicka, údajne na zber banánov a pomarančov. Kto vraj má záujem, nech si vezme občiansky preukaz a oni ich odvezú na zárobky do Anglicka. Ja som sa im ponúkol a obehol som celú osadu s tým, že ktorá žena si chce zarobiť, nech príde k môjmu domu. Tam ich čakal Róm, ktorý ich zoberie do Anglicka, potrebujú si zobrať len svoje občianske preukazy. Prišlo niekoľko mladých žien. Medzi nimi aj dve hluchonemé sestry, ktoré ešte nikdy nepracovali. Róm povedal, že sa o nich postará a pomohol im nastúpiť do auta. Dievčatá netušili, že do Anglicka sa idú vydať za Pakistancov a vykonávať prostitúciu.“

Za každú ženu, ktorú sa podarilo Rómovi z osady zlákať a poslať do Anglicka, dostal 50 eur. Hluchonemé sestry po príchode do Anglicka rozdelili. Jedna z nich ostala bývať vo veľkom dome, kam jej do izby vodili rôznych mužov, aby ich sexuálne obslúžila. Trvalo to niekoľko mesiacov, až sa jej jedného dňa podarilo ujsť a kontaktovať políciu. Tá jej pomohla vrátiť sa na Slovensko. Jej sestra je podľa posledných správ stále v Anglicku na bližšie neurčenom mieste.




V hodnotiacej správe vlády USA o obchodovaní s ľuďmi pre rok 2014 sa píše: Slovenské ženy rómskej národnosti sú zvlášť vystavené hrozbe obchodovania; sú dopravené do Anglicka násilím alebo pod klamlivou zámienkou za účelom podvodu na dávkach a uzavretia manželstva s občanmi krajín tretieho sveta, ktorí sa sobášom s príslušníkmi EU vyhýbajú deportácii; mnohé z týchto žien sa potom stávajú obeťami sexuálneho vykorisťovania a nútenej práce.

Zdroj: http://www.state.gov/j/tip/rls/tiprpt/2014/ „Trafficking in Persons Report 2014“