Návšteva Lomničky alebo „Nevezmeš meno Božie zadarmo“

Lomnicka 10Nikdy som si nepomyslela, že sa raz dostanem do rómskej osady. Rómov som od detstva mala zaškatuľkovaných ako neprispôsobivých a nevyspytateľných občanov SR, ktorým sa je lepšie vyhnúť. Nuž ale… jedného dňa sme dostali od školských sestier sv. Františka z Assisi pozvanie urobiť prednášku o obchodovaní s ľudmi deťom zo základnej školy v Lomničke. Pozvanie sme prijali s pokorou a so všetkou vážnosťou. Prevencia je predsa dôležitá. A tak sme sa poctivo pripravili a vyrazili smer Lomnicka.

Cesta z Bratislavy bola trochu zdĺhavá kvôli početným zápcham, avšak plná očakávania a trochu obáv z neznáma. Dorazili sme podvečer, keď sa už stmievalo. V šere sa uprostred cesty vynárala mnohopočetná skupina rómskych obyvateľov. Bolo ich aj vyše 100. Vôbec nebolo jasné v akej sú nálade. Rácio okamžite kázalo: zamknúť auto a otočiť smer domov. To sme aj urobili. Ale dobrá vôľa nás zastavila a po telefonáte s rehoľnou sestrou sme sa odvážili vstúpiť. Sestra Eliška nám veľmi pokojným a optimistickým hlasom povedala, aby sme sa skupinou predrali, Rómova vraj odskočia. Nabrali sme odvahu a pre istotu zamknuté zvnútra otočili auto späť do dediny. Ako povedala sestra Eliška, tak aj bolo. Ako sme pomaly a opatrne vchádzali, skupinka pred nami sa začala rozostupovať a nám bolo jasné, že máme dočinenia s veľmi veselou tlupou. Cez zamknuté dvere auta sme sa stali svedkami veľmi bujarej zábavy. Konal sa bašavel. Pri pohľade na veselých Rómov nám odľahlo a asi po piatich kolečkách po celej dedine sme konečne našli dom, kde bývajú školské sestry.

V priebehu dvoch dní sme zrealizovali šesť zhruba 1 a pol-hodinových prednášok na tému obchodovania s ľuďmi pre žiakov druhého stupňa ZŠ. Zúčastnili sa v hojnom počte a boli neskutočne disciplinovaní. Počúvali. Žiakom sme na úvod pustili krátke video zachytávajúce skutočný príbeh dvoch predaných dievčat. Žiaci boli schopní z filmu odpozorovať sny a túžby mladých dievčat ako aj taktiky náborárov. Nasledoval interaktívny kvíz a prednáška s obrázkovou prezentáciou, ktorá mala jednoduchou a prístupnou formou priblížiť otroctvo 21. storočia. Zdôraznili sme tiež na čo si treba dávať pozor pri vycestovaní do zahraničia. Na záver sme žiakov zapojili do aktivity zameranej na atribúty zdravého a nezdravého vzťahu.

Počas nášho pobytu sme mali možnosť na chvíľu preniknúť do života týchto jednoduchých ľudí. A bol to úžasný zážitok. Školské sestry sv. Františka odvádzajú perfektnú prácu. Je to veľmi náročná služba, ale oni ju zdolávajú s veľkou láskou a pokorou. V zbierke klenotov Rómskych detí sme u nich našli aj výrok niektorého dieťaťa: „Nevezmeš meno Božie zadarmo“. Okrem toho sme sa od sestier aj veľa dozvedeli a naučili. Napríklad, že rodina je pre Rómov v Lomničke veľmi silný faktor. Ak sa niektoré z detí túži dostať na strednú školu, napriek tomu, že na to má, rodina s tým nesúhlasí. A tak má bohužiaľ smolu. Odôvodňujú to tým, že majú strach. Tažko povedať, či je to strach z nedôvery voči okoliu alebo strach z vyplývajúcich ďalších povinností. Tu by sme sa možno mali zamyslieť my ako by sa im dalo pomôct, ako zmeniť ich zmýšľanie, aby ich deti dostali šancu na lepší život. Napriek tomu odchádzame s krásnym pocitom. Obyvatelia Lomničky sú síce veľmi jednoduchí a chudobní, občas neprajní a hašterivi, ale inak súdržní a temperamentní ľudia, z ktorých srší úžasná životná energia a ľudskosť. Ďakujem Bohu, ze som mohla byť aspoň na chvíľu súčasťou ich života.

Text: Jana Ursiny
Foto: Anna Bartošová

Lomnicka 1Lomnicka 2Lomnicka 3Lomnicka 4Lomnicka 5Lomnicka 6Lomnicka 7Lomnicka 8Lomnicka 9

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *